Showing posts with label the business of IT. Show all posts
Showing posts with label the business of IT. Show all posts

Monday, September 30

Computaris ajuta Magenta Telekom sa devina "best network in Austria"


Compania Computaris a contribuit la desemnarea Magenta Telekom (fosta T-Mobile Austria) ca operatorul cu ,,Cea mai bună reţea în Austria" în 2019. Un rol cheie în atingerea acestui nivel de calitate a fost jucat de progresul semnificativ al operatorului în implementarea tehnologiei Voice over LTE (Long-Term Evolution). Proiectul VoLTe a fost derulat cu ajutorul celor de la Computaris


Cu sprijin specializat oferit de Computaris, în 2018 Magenta Telekom a implementat tehnologia VoLTE pentru clienții săi, pe care intenționează să o extindă și către clienții persoane juridice. Computaris este din UK, insa are doua centre de dezvoltare software in Romania, la Bucuresti si Galati, deci are si ceva ADN românesc. Conform datelor oficiale Computaris Romania a avut 133 de angajati (cifra medie) in 2018 si cca 32 milioane lei venituri.

Tuesday, May 30

ANIS: Romania produce 4 miliarde euro din servicii IT

O informare trimisa de ANIS arata ca Romania va genera peste 4 miliarde euro din software si servicii IT in 2017, in crestere fata de cele 3.6 miliarde inregistrate anul trecut. Conteaza in principal exporturile, cu o pondere de 74% si o crestere de 18.7%, fata de piata locala a carei „felie” se subtiaza constant. (scadere de 5.7% in 2016 fata de 2015).

Piata locala genereaza cca 935 milioane Euro, iar evolutia este timida pe fondul consumului scazut de tehnologie in raport cu nevoile reale. Din pacate, doar vorbim despre transformare digitala, fara sa credem cu adevarat in asa ceva. In general, prognoza medie de crestere ramane la 15% pentru urmatorii trei ani. Studiul este realizat de ANIS si  PAC – Pierre Audoin Consultants si se afla la a 4-a editie.

Thursday, March 30

160 milioane euro, valoarea afacerii Siemens in Romania

In 2016, Siemens a obtinut venituri de 160 de milioane de euro pe piata locala, cu  1936 de angajati si mai multe unitati de productie. Fata de anul precendent, compania anunta o crestere usoara, pe majoritatea liniilor de business: de la domeniul industrial sau cel al transporturilor la sectorul energetic. 

Ca investitii noi, Siemens a extins doua dintre fabricile din Romania. Compania deţine patru fabrici în Sibiu şi Buziaş, unde produce sisteme şi componente pentru automatizări şi aplicaţii industriale, alături de patru centre de cercetare-dezvoltare în Bucureşti, Braşov şi Cluj-Napoca. Compania a deschis primul birou din România în 1905, sub denumirea “Societatea Româna de Electricitate - Siemens Schuckert Societate Anonimă”.


Wednesday, March 15

Vrei produse Gemalto? Intreaba la Veracomp

Veracomp a anuntat astazi intrarea in portofoliul local a produselor de criptare si autentificare Gemalto.Cele doua companii colaborau deja la nivel regional, insa de anul trecut cererea pentru produse Gemalto a crescut si pe piata locala. Distributia autorizata aduce o serie de beneficii pentru partenerii de afaceri ai Veracomp: echipa dedicata, suport de calitate, demo-uri, documentatii, materiale informative, actiuni de marketing etc un pachet complet educational si tehnic.
Produsele Gemalto sunt/erau disponibile si prin SoftNet, care detine si site-ul www.gemalto.ro, insa nu am info despre relatiile oficiale, probabil un statut de reseller.

Alaturi de semnarea acodului de distribuţie cu Gemalto, Veracomp a anuntat intenţia de a creşte vânzările cu 10% în 2017, precum si planurile de relocare într-un nou sediu cu facilităţi logistice superioare.

Din totalul cifrei de afaceri, în ponderea vânzărilor pe grupe de soluţii, predomină soluţiile de networking şi securitate care realizează aproximativ 68% din totalul încasărilor. Din totalul veniturilor, peste 80% sunt generate din proiecte şi doar 20% din vânzări punctuale de tip run-rate. Printre alţi furnizori de soluţii de securitate vizaţi de Veracomp în 2017, ar fi de mentionat: Entrust, ProofPoint, precum şi lărgirea portofoliului cu furnizori de open source, precum Redhat. În prezent, Veracomp distribuie pe piaţa românească următoarele branduri de soluţii IT: arcserve, BlueCoat, Certes, Extreme Networks, F5, Fortinet, Gemalto, Huawei, Infortrend, LifeSize, Quantum, Polycom, RSA, TrendMicro, WhiteHat.

Monday, February 27

Tech Data isi extinde operatiunile in Romania in urma achizitiei Avnet Technology Solutions


Tech Data este unul dintre cei mai mari distribuitori de produse si solutii IT. Compania a fost infiintata prin 1974 si face anual cam 26.8 miliarde USD cu 14.000 de angajati si cam 125.000 de clienti. In Romania, compania este prezenta de cativa ani, ca sucursala a Tech Data Cehia, insa cu o echipa relativ redusa si cu focus principal pe Autodesk. (Pagina LinkedIn AICI)

Aflata intr-un proces de extindere, Tech Data a cumparat anul trecut pentru cca 2.6 miliarde USD, linia de business Technology Solutions a Avnet. In principiu, o activitae similara dar mai bine organizata in anumite regiuni geografice, printre care Asia Pacific dar si Romania. Pe piata locala, Avnet Technology Solutions are o baza destul de solida, atat prin portofoliul mare de produse (IBM, Oracle, CheckPoint, VMware, Lenovo, EMC) si reteaua de parteneri cat si prin Avnet Academy, o linie de business dedicata cursurilor si certificarilor profesionale. Iata ca tranzactia inceputa anul trecut a fost finalizata oficial astazi, iar cele doua companii vor incepe procesul de unificare.

Singurul comentariu local vine din partea lui Paul Micheș (Country Manager la Avnet Technlogy Solutions) si care spune ca In urma finalizarii tranzactiei globale, filialele din România ale Avnet Technology Solutions si Tech Data devin o singura companie. Pentru partenerii si clientii locali, tranzitia va fi simpla, iar relatiile de afaceri se vor derula ca si pana acum. Persoanele si datele de contact raman neschimbate, atat pentru echipa de vânzari cat si pentru cea tehnica. Viitorul apropiat va aduce o extindere a portofoliului de produse si servicii, precum si abordarea unor noi segmente de piata. Devenim o organizatie mai solida din punct de vedere logistic si financiar, alaturi de care partenerii si clientii vor descoperi noi oportunitati de afaceri. Ramanem aceeasi companie adaptata tendintelor globale, dar care intelege specificul pietei romanesti.

 Nu am informatii despre valoarea businessului Avnet in Romania, insa din informatiile gasite online, compania a fost implicata, ca distribuitor, in proiecte mari de infrastructura convergenta atat in zona operatorilor de telecomunicatii (Telekom Romania) cat si oil&gas (Rompetrol - KazMunaiGas). Anul trecut, Avnet a semnat contracte de distributie atat cu Oracle cat si cu CheckPoint, intr-un demers de extindere a portofoliului si a fost implicata alaturi de IBM in diverse abordari de tip big data. 

Thursday, February 16

PitechPlus si MindMagnet isi unesc destinele

Stirea nu are legatura cu Valentines Day ci cu oarecare viziune comuna a doi antreprenori din noua generatie. Prin urmare, conform spuselor martorilor, Bogdan Herea, CEO PitechPlus si Vlad Stănescu, CEO MindMagnet au decis fuziunea celor doua companii pentru consolidarea pozitiei pe piata furnizorilor de solutii/servicii pentru eCommerce.


Fuziunea va crea o echipa combinata, cu expertiza atat la nivel de consultanta si management de proiect cat si de dezvoltare peste platformele Magento si Oro Commerce. In mod evident, va fi mai bine pentru toata lumea, dar mai ales pentru clienti, care vor avea la dispozitie o echipa mai mare si mai competenta, precum si un singur punct de contact. Conform declaratiilor oficiale, business-mariajul urmareste sa ofere solutii mai bune si mai prompte intregii piete si sa puna bazele unei companii mai pregatite pentru viitor.
 
Echipa nou formata în ambele birouri din Cluj-Napoca și Târgu-Mureș depășește acum 300 de angajați și va crește la peste 350 de specialiști, până la sfârșitul anului. MindMagnet va continua să funcționeze în cadrul PitechPlus sub același brand și cu aceleași valori și va continua să organizeze conferințele Meet Magento. Complementar, MindMagnet va ajuta la extinderea curriculei ACADEMY + PLUS, prin adăugarea unui training Magento. Sa le uram succes!





Wednesday, January 18

Despre IMM-urile romanesti si utilizarea tehnologiei

Microsoft si Ipsos Mori (companie de analiza a pietei cu sediul in UK) au facut un studiu la nivel european despre utilizarea tehnologiei in cadrul companiilor mici si mijlocii. Studiul a surprins si opinii din partea unor companii/respodenti din Romania.
Hai sa afla impreuna rezultatele investigatiei.
  • Suntem pregatiti dar trebuie sa investim ceva mai mult in IT. 84% din respondenții români (lucrători IT din companii mici şi mijlocii) au declarat că se simt pregătiți să folosească aplicațiile și dispozitivele pe care le au la dispoziție în companie – comparat cu doar 59% în Europa Occidentală. În același timp însă doar 55% dintre companiile românești au un website si doar 16% au zonă online dedicată clienților (16%) față de media occidentală (69% respectiv 21%)  Se pare ca ne pricepem doar declarativ, pentru ca în antiteză cu aceste raspunsuri, la nivel general, România se plasează conform statisticii europene pe penultimul loc în UE atunci când vine vorba de competențe digitale, iar unul dintre factorii care ne ajută să nu ocupăm ultima poziție poate fi tocmai numărul mare de specialiști IT din economie. Când vine vorba de integrarea tehnologiei în mediul de afaceri, însă, România se plasează pe locul 28 din 28.
  • Intelegem ca tehnologia ajuta, dar nu si ca tehnologia costa bani. Companiile romanesti consideră că tehnologia le va ajuta și fluidiza deciziile operaționale și strategice (79% versus 59% in Europa) sau le va aduce mai multe date relevante despre clienți (67% VS 53%). De asemenea, IMM-urile romanesti sunt în general de acord că tehnologia le îmbunătățește relația cu clienții și le permite să îşi dezvolte afacerea. Șapte din zece (71%) sunt de acord că sunt în măsură să rămână conectaţi cu clienții și să îşi îmbunătăţească loialitatea clienților, în timp ce într-o proporţie similară sunt de acord că tehnologia le permite să construiască relații mai bune cu clienții existenți (73%). La vorbe suntem ok, la fapt mai putin. Din pacate, prea putine/foarte putine investesc in solutii dedicate gestiunii clientilor CRM, iar rata reala de penetrare in piata a acestui tip de solutii nu trece de 18-19%. Deschiderea patronilor de IMM-urilor fata de aceasta categorie de solutii este minima.
  • In Romania, afacerile sunt imobile. 7 din 10 angajaţi declară că trebuie să fie prezenţi la birou pentru a-şi îndeplini sarcinile de serviciu; totuşi se constată o creştere a flexibilităţii faţă de 2015, când 8 din 10 angajaţi declarau că trebuie să fie prezenţi la birou pentru a-şi îndeplini sarcinile de serviciu. 
  • Vanzarile si Marketingul sunt provocarile principale. Factorii de decizie români (BDMs) estimează că vânzările și strategia de marketing vor reprezenta provocările cele mai stringente cu care organizaţia se va confrunta în următoarele 12 luni; trei sferturi (76%) menționează acest lucru. În același timp, și aceștia sunt de acord că dezvoltarea competențelor angajaților (72%) și strategia companiei (72%) sunt, de asemenea, probleme care cer atenție specială. 
  • Romanii nu se tem de pericolele digitale. 80% din angajații chestionați în România simt că informațiile proprii sunt protejate oriunde s-ar afla, comparat cu 67% în vestul Europei. Între manageri, 79% sunt de aceeași părere când vine vorba de datele firmei față de 58% în Europa occidentală. Dintre aceiași manageri, 72% declară că afacerea lor dispune de protecție avansată a datelor față de media vestică de 54%.Nu-mi dau seama daca aceasta atitudine este generata de increderea in tehnologiile folosite (dubito) sau de ignoranta in ceea ce priveste criminalitatea cibernetica si riscurile reale. Inclusiv un raport Microsoft Security arată că țara noastră are rate de apariție a riscurilor de securitate consistent superioare mediei mondiale – (31,3% versus 20,8% pentru Q4 2015) și o medie mai mare de calculatoare detectate ca infectate – 36,4 din 1000 față de 16,9 media mondială), situatie pe care de altfel, Augustin Jianu (actualul titular de la MCSI) l-a subliniat in orice prezentare sutinuta pe cand era seful Cert.ro 
Concluzia: Companiile mici si mijlocii din Romania ar trebui sa inteleaga ca tehnologia ii poate ajuta doar daca o adopta, ceea ce inseamna un efort, atat ca bani cat si ca timp si atentie. Altfel, ramanem doar la vorbe.

Tuesday, October 14

S&T cumpara QBS (Quality Business Solutions)

Integratorul S&T a inceput astazi procedura de achizitie a companiei QBS printr-un transfer de active. Aceasta tranzactie va face din QBS un asociat minoritar in cadrul S&T, iar Octav Nicolau (owner QBS) va deveni Presedinte Executiv al Consiliului de Administratie.

QBS este o companie destul de low profile (nu am interactionat cu aceasta companie in 14 ani de presa) cu o activitate de integrator si parteneriate cu IBM, NetApp, HP, Fujitsu, Fortinet etc similara pe mai multe paliere cu cea a S&T. Probabil cele doua echipe se vor completa destul de bine.

S&T este un nume cu vechime pe piata locala, foarte bine pozitionata la nivel de competente tehnice pe tehnologii HP, Cisco, EMC, SAP dar si de business: ERP, CRM, BI, Business Process Management etc. Cifra de afaceri estimata pentru anul in curs este de cca 34 milioane EURO, in crestere cu 25% fata de 2013. S&T a aniversat recent 20 de ani de existenta.



Monday, October 6

HP se divide in doua linii de business

Zvonurile din weekend (aparute si in social media locala in aceasta dimineata) s-au adeverit, iar HP a anuntat oficial separarea in doua linii de business independente. Meg Whitman, actualul CEO va conduce pe viitor activitatea HP Enterprise (solutii, servicii, servere, storage etc), iar Dion Weisler va coordona linia de PC-uri si periferice, care va ramane in cadrul HP. Scopul actiunii este obtinerea unui nivel mai mare de flexibilitate si independenta, atat in adresarea pietelor specifice (relativ diferite) cat si a resurselor de cercetare si dezvoltare. (pana acum comune). Demersul va fi finalizat in 2015 si va insemna inclusiv cca 50.000 de noi concedieri.

Planurile nu sunt noi, prin 2011, cu Leo Apotheker ca CEO, au circulat informatii similare (vezi Bloomberg), insa dupa venirea lui Meg Whitman la conducerea companiei nu au mai fost puse in practica. In ultimii ani, mai ales dupa plecarea lui Mark Hurd (actual CEO Oracle) HP nu si-a mai gasit locul in piata, a facut cateva achizitii neinspirate (Autonomy si webOS) a facut numeroase concedieri si a pierdut locul 1 ca producator de PC-uri in fata Lenovo.

Situatia s-a reflectat si pe piata locala, din filiala RO plecand mai multe persoane cunoscute, iar compania intrand intr-o tacere profunda la nivel de PR. La nivel global, HP ramane insa cea mai mare companie de IT cu peste 120 miliarde USD cifra de afaceri, insa valoarea de piata s-a erodat destul de mult fata de Microsoft, Apple sau Oracle. In urma cu cativa ani, am vizitat sediul HP din California, inclusiv celebrul garaj din Palo Alto unde Hewelett si Packard au inceput afacerea in anii 50.

Monday, September 29

Lenovo vrea sa devina furnizorul Nr.1 pe piata de servere

Pe 1 octombrie, Lenovo  va finaliza achizitia diviziei de server x86 a IBM si va deveni producatorul nr 3 de servere la nivel global. Partea buna este ca piata a crescut cu cca 4% in Q2/2014, partea proasta este ca felia IBM din acest business a scazut cu 10%. Scaderea a fost generata in mod evident de tranzactia cu Lenovo, care a  dat un bun prilej celor de la HP sa abordeze numerosi clienti speriati de gandul ca vor lucra cu un furnizor non-american. Nici IBM, la randul sau, nu a ratat o astfel de ocazie atunci cand Oracle a cumparat Sun, iar multi clienti erau speriati de gandul ca o companie de software nu va putea gestiona un business de servere and stuff.

Declaratiile recente ale Lenovo sunt foarte ambitioase si dau de inteles ca o lupta intensa cu HP va urma. Intr-o teleconferinta sustinuta astazi, Gerry Smith, unul dintre oficialii de top ai companiei a afirmat ca obiectivul este ca Lenovo sa devina nr 1 pe piata de servere, iar aceasta linie de business sa genereze peste 5 miliarde USD in urmatorul an. Mai mult, Smith a spus si ca e timpul pentru o revansa si ca abia asteapta sa inceapa lupta.

Lenovo ar trebui sa repete experienta de la PC-uri, unde a urmat un scenariu similar dupa achizitia diviziei de PC-uri a IBM in 2005, insa piata de servere este intr-o buna masura diferita: alti parteneri, alte volume, alt know-how, alte tehnologii integrate etc. Vom vedea insa in urmatoarele luni o politica agresiva si preturi in consecinta. Prin urmare, daca aveti in plan achizitia unor servere, mai asteptati putin,  campaniile promotionale nu vor intarzia.

Wednesday, August 27

Centrele de Date devin cei mai mari poluatori

Concluzia apartine americanilor de la National Resources Defense Council (NRDC) care sustin ca Centrele de Date au devenit principalii consumatori de energie electrica si indirect (energia electrica inca se obtine preponderent prin arderea combustibililor fosili) unii dintre cei mai mari poluatori.

In mod curent, in USA energia necesara pentru Centrele de Date echivaleaza cu productia a 38 de uzine electrice cu o putere de cca 500 megawați. Pana in 2020, alte 17 astfel de uzine vor fi necesare pentru asigurarea functionarii Centrelor de Date americane, care vor ajunge astfel la un consum de 139 miliarde kilowați/oră. Acest consum reprezintă o creștere de 53% față de necesarul din 2013.
Evident, emisiile de CO2 vor creste similar, mai ales ca gradul de utilizare a energiei verde (din surse regenerabile) nu creste la fel de rapid.

Un aspect interesant surprins de raport este insa posibilitatea reducerii consumului cu cel putin 40% prin schimbarea tehnologiilor existente acum in Centrele de Date. Aceasta ar include eliminarea unor servere vechi, cresterea gradului de incarcare, extinderea virtualizarii. Conform raportului, 30% dintre servere sunt in stare „comatoasa” adica sunt alimentate cu energie electrica insa nu ruleaza nicio aplicatie utila. Mai mult, gradul mediu de incarcare al serverelor nu depaseste 18% , la nivel national.

Pentru Romania nu exista astfel de date, insa avand in vedere nivelul de dezvoltare al pietei, consumul de energie electrica inca nu a devenit o problema de securitate nationala.




Wednesday, July 16

Despre IBM si Apple sau nimic nou pe frontul de vest

Prin 2013, pe cand participam la un eveniment major IBM in Statele Unite am fost surprins de prezenta lui Walther Isaacson cu un discurs despre Steve Jobs chiar in deschidere (adica acolo unde vorbeste de obicei CEO) dar si promovarea intensa a proiectelor IBM pe terminale Apple.
Au prezentat cazul unui spital de Canada unde toti medicii tineau evidenta pacientilor pe iPad-uri, iar halatele aveau un buzunar special pentru tableta. Cand ieseau din reteau spitalului, tabletele treceau untr-un „personal mode” iar medicul avea acces doar la anumite informatii despre pacienti etc. Toate bune, pana aici, insa au adus pe scena seful spitalului, seful de la IT si inca 2 medici pentru a ilustra forta proiectului. Dupa prima zi, chiar m-am intrebat daca nu cumva am gresit evenimentul.

Prin urmare, anuntul de astazi despre parteneriatul incheiat intre IBM si Apple, prin care IBM va dezvolta aplicatii si va vinde terminale mobile, nu mi se pare deloc surprinzator. Dimpotriva, ma intreb de ce a durat atat.

O simpla privire spre cele doua companii arata ca:

- Apple nu are o amprenta in mediul enterprise atat de mare si tare pe cat se crede (vezi problemele de gestiune ale flotelor mobile de iPad și iPhone) si nici nu poate/nu vrea sa dezvolte un vector de vanzare (directa sau indirecta) in ciuda unor parteneriate incheiate cu alte companii. IBM nu mai inseamna de mult doar hardware and stuff, iar in Romania, cel putin, IBM are cea mai mare echipa de consultanti SAP, spre exemplu. Prin urmare, armata IBM concentrata exclusiv pe acest segment va sluji ideal acestui obiectiv pentru ca poate face push pe segmentul de mobilitate, cloud and stuff.

- IBM nu are in portofoliu produse pentru end-user, adica telefoane si tablete dar intelege perfect ideea de mobilitate. Cu cine s-ar fi putut alia? Cu tandemul Microsoft/Nokia, cu Samsung sau HTC? Exclus, IBM vrea creme de la creme, prin urmare Apple devine singura optiune cu precadere pentru atractia exercitate de produsele iWhatever in randul corporatistilor americani. In State, daca in urma cu 4-5 ani pe cureaua fiecarui whitecollar atarna un BlackBerry, acum situatia este cu totul alta, iPhone-ul a devenit parte din uniforma.

Concluzia fireasca? Ar fi fost ciudat sa nu se intample. Nu as miza totusi pe o relatie „till death to us apart

Monday, April 28

Top 100 companii europene de software, fara nume romanesti

Am aruncat o privire in Top 100 companii europene de software si din pacate nu exista niciun nume romanesc prezent. SAP conduce detasat cu 15.9 miliarde EUR, urmat de Dassault Systems cu 1.85 miliarde EUR si SAGE (printre altele si Top 3 jucatori ERP) cu 1.59 miliarde EUR. Tarile care domina topul sunt evident cele din Vest (Germania, Franta, UK si Olanda) cu o singura exceptie, polonezii de la Asseco, prezenti si in Romania. inca din 2009 in urma achizitiei Probass.
Topul a fost realizat pe baza cifrelor raportate in 2012, nu exista o versiune actualizata.


Topul se inchide cu Talentia Management din Franta care a generat cca 46 milioane EUR. Cifra aceasta plaseaza in afara topului companiile locale cu potential. Ma gandesc la Siveco, probabil este foarte aproape de a intra in top dar si la BitDefender care are undeva pana in 40 milioane EUR (cred ca 36 milioane au raportat in 2012). Urmatorul candidat ar fi TotalSoft care insa are o cifra de afaceri sub 30 milioane EUR.


Friday, April 25

Cu Satya Nadella in charge, Microsoft face performanta

Trimestrul 1 din 2014 (primul cu Satya Nadella in rolul de CEO) aduce pentru Microsoft rezultate bune pe mai multe activitati. Informatiile oficiale mentioneaza venituri de 20.4 miliarde USD, in crestere cu 8% fata de perioada similara din 2013.

Vanzarile din sectorul enterprise merg cel mai bine, cu o creștere de 10% pentru produsele de tip server. Vanzarile de SQL Server au crescut cu 15%, iar cele de Windows cu 11%.  Primul trimestru din 2014 a mai adus contractarea a peste 1 milion de subscriptii Office 365 Home, vanzarea a peste 2 mlioane de console XBOX si crestere cu 50% pentru tabletele Surface.



Tuesday, April 1

ICI intra in businessul de DataCenter

Maine are loc startul oficial al proiectului ICI - "Infrastructura de tip cloud pentru institutiile publice din Romania". Si, pentru că este oficial, la eveniment este anuntat ca prezent si noul ministru MSI, Alexandru Cotovelea. Ceea ce este interesant insa e faptul ca pe agenda evenimentului este inclusa si o vizita a centrului de date ICI, care va gazdui Cloud-ul pentru intitutiile publice.

Ori, prin mai-iunie 2013, Data Centerul respectiv era inca in stadiul construirii subsolului (radier de 800 mp). Este adevarat ca de atunci, in noiembrie (cu ocazia Forumului economic China -Europa Centrala si de Est), directorul general Doina Banciu a anuntat ca proiectul ICI urmeaza sa fie finantat cu circa 16 milioane de euro din fonduri europene. (Conform MSI, prin Apelul 5 din cadrul Operatiunii 3.2.1, ICI primeste suma nerambursabilă de 76.204.800,00 lei.)

Conform mesajelor/prezentarilor oficiale: Data Centerul ICI va furniza servicii de tip PaaS (Platforma ca Serviciu) si IaaS (Infrastructura ca Serviciu) catre institutiile publice, va gazdui: o platforma de preluare, standardizare si unificare a datelor de interes public, un registru al serviciilor electronice publice, o platforma dedicata schimbului de mesaje intre serviciile publice, interfete de interoperabilitate cu SEAP; un portal web pentru Datele standardizate si unificate si Registrele cu aplicatii si servicii ale institutiilor, Biblioteca Nationala de Programe si Serviciul domenii.ro/rotld.ro.
Ramane de vazut daca maine se anunta schimbari si in ce stadiu este proiectul.
Sursa foto: Prezentarea proiectului dezvoltate de ICI Bucuresti
 "Cloud computing pentru institutii publice", iunie 2013.

Thursday, March 20

Synergizer devine partener CAS CRM

CRM Review scrie despre parteneriatul Synerziger-CAS Software AG pentru livrarea pe piata locala ca solutiei CAS CRM. Synergizer va vinde aceasta solutie atat integrata cu Microsoft Dynamics NAV cat si independent.  Ca obiectiv de business, Synergizer tinteste vanzari de cca 200.000 EUR pentru anul 2014, ceea ce ar insemna probabil cel putin 10-15 proiecte, adica un volum de munca destul de provocator.

Piata de CRM nu este prea bine conturata in Romania si nici nu exista un studiu dedicat. Sunt cateva produse consacrate: dintre cele internationale as zice Dynamics CRM de la Microsoft și Siebel de la Oracle, iar dintre cele locale: Anytime CRM de la ASF, iar in ultimii 2-3 ani au fost lansate si numeroase solutii verticale (Matricia, Totalsoft etc). Totusi, piata este inca foarte fragmentata, iar valoarea ramane redusa: varianta pesimista ar fi pe la 6-7 milioane EUR, iar cea optimista pe la 10 milioane EUR. Conform Eurostat, rata de penetrare a CRM in Romania este de cca 17-18%, un procent foarte optimist in opinia mea, si care cred ca include si aplicatiile de contact management.

Wednesday, March 19

Despre cloudsourcing si brokeraj cu Ymens Teamnet

Teamnet, prin Bogdan Padiu, afirma ca 2013 a adus un plus de entuziasm pe piata locala, iar clientii incep sa inteleaga beneficiile utilizarii tehnologiei. Nu prea cred ca este un fenomen de masa (adica nu se vede in cifrele industriei) dar probabil o incalzire a interesului pentru IT se simte. Strict la Ymens, 2013 a adus 50% mai multi clienti si 40% mai multe venituri. Mi-ar fi placut sa vad un indicator de profitabilitate per client, ceva gen ARPU din telecom. La nivel de clienti, lucrurile s-au miscat in retail si distributie, unde ar exista mai multe succes stories insa nu au dat nume, ceea ce inseamna probabil ca numarul conturilor referentiabile (ce inseamna referentiabil este o alta discutie) este relativ redus.

Mai interesanta este perspectiva anului 2014, iar Ymens face un pas strategic si se pozitioneaza ca broker de cloud. Asta inseamna ca vor agrega mai multe servicii, de la diversi furnizori si vor oferi clientilor o abordare unica la nivel de contractare, facturare, suport etc. Un fel de marketplace/store insa construit pe principii de B2B. Nu mi-am dat seama cat de mare va fi portofoliul de servicii (este prematur) insa Bogdan Balaci afirma ca vor oferi clientilor optiuni si ca vor urma cateva anunturi de parteneriate in urmatoarele luni. La nivel orizontal vorbim despre servicii de: e-mail, colaborare, gestiune financiara, gestiune depozit, document management, workflow, comunicatii integrate etc.  Compania se va orienta catre cloudsourcing ceea ce reprezinta o combinatie de business solutions cloud based cu servicii de consultanta, implementare si suport, un profil oarecum asemanator integratorilor de sisteme traditionali. In 2014 vor investi cca 1 milion EUR in productie si R&D precum si in dezvoltarea competentelor echipei (justificata de trecerea la un statut de integrator). 

Tot din 2014, vor aborda si piata de IaaS (Infrastructura ca Serviciu) cu precadere catre companii mari. Aceste companii nu sunt probabil interesate de Software ca Serviciu/SaaS pt ca au deja aplicatii pe care le utilizeaza on premises, insa pentru a reduce costurile operationale (adica energie electrica, chiria spatiului pentru dataroom etc) le-ar putea muta (aceste aplicatii) de pe serverele proprii pe infrastructura virtuala pusa la dispozitie de Teamnet/Ymens, pastrand operarea/administrarea acestora de catre propriul departament IT. Serviciile vor continua sa fie livrate din Centrul de Date IBM, iar redundanta asigurata prin Romtelecom, centrul din Brasov. Nu exista planuri pentru investitia intr-un centru de date propriu.
Despre proiectul G Cloud, initiat anul trecut in parteneriat cu NEC, am aflat ca este inca in etapa de dezvoltare dar ca sunt pregatice niste proof of concept.

Tuesday, March 11

Radu Georgescu vinde Axigen Messaging

Radu Georgescu mai face un exit. Gecad a anuntat astazi vanzarea Axigen Messaging catre un grup format din patru antreprenori romani cu investitii in industria IT locala. Acestia detin si Modulo Consulting, conform comunicatului Gecad.
Alaturi de Bogdan Moldovan, Software Arhitect la Modulo consulting (conform LinkedIn) ar mai putea fi vorba despre Ion Nistor si Cristian Dragici, ambii Managing Partners ai companiei amintite si de Vlad Trofin (Project Manager). Modulo Consulting fost infiintata prin 2004-2005 de catre trei persoane, iar in mod curent are patru persoane cu pozitii de partener. Informatiile nu sunt confirmate, sunt speculatii facute in urma profilului companiei de pe LinkedIn.
Ce am gasit interesant pe site-ul companiei este o pagina cu trasee montane si coordonatele GPS aferente.
A mai scris pe subiect Vali Barzoi.

Wednesday, February 26

BigData, miza afacerii IBM-Cloudant

Ieri a venit si comunicatul de presa oficial despre achizitia Cloudant de catre IBM. Cu pasi mici dar fermi, IBM se reconstruieste pentru lumea cloud computing. Daca Softlayer a contat pentru Infrastructura ca Serviciu, Cloudant (un nume relativ necunoscut pe piata locala) aduce bazele de date NoSQL (adica Hadoop) in oferta de servicii. Cloudant s-a evidentiat prin servicii de management al datelor, iar mesajul lor cheie este ca aplicatiile de astazi gestioneaza date diverse, structurate si nestructurate, accesate de pe dispozitive diverse, computere, telefoane, senzori etc. Ar mai fi de spus ca serviciile Cloudant au la baza Hadoop, probabil cea mai cunoscuta dintre cele cca 150 de baze de date NoSQL existente pe piata. Hadoop este o nume foarte exploatat in ultima vreme si apare in distributii ale unor companii sonore din industria IT precum EMC, Intel, Microsoft etc.
Ce oferă insa în mod deosebit tehnologia NoSQL?  Bazele de date NoSQL (cititi mai multe pe http://nosql-database.org)  au o structura mai simplă si o tehnologie diferita pentru stocarea și extragerea datelor decat bazele de date relationale (categorie din care fac parte Oracle DB, MySQL, Microsoft SQL, IBM DB2, SAP SyBase, Teradata)si  ofera performante mai bune  pentru analize in timp real sau pe volume mari de date. Timp real, volume mari... deja toata lumea se gandeste la Big Data, Internet of Things... adica la noile realitati din aproape orice business multinational, adica....la piata traditionala a IBM, carora the big blue nu le va mai vinde PC-uri si Servere (sunt oricum in oferta Lenovo) ci servicii din cele 50+ Centre de Date ale noii retele globale.

Monday, February 17

General Manager Microsoft in vizita la Bucuresti. Care sunt informatiile cheie?

Interesanta, intalnirea de astazi cu Tim O’Brien, General Manager la Microsoft pentru divizia Platforma si Aplicatii. ( au participat 10-15 jurnalisti si bloggeri )Mi-a placut afirmatia ca lucrurile se vad diferit de la headquarters (Seattle USA) si prin urmare o vizita prin diverse piete este mai mult decat utila pentru intelegerea realitatii. 
Printre ideile principale notate la discutie ar fi:
  • Microsoft este o companie in tranzitie si mai multe noutati sunt pregatite pentru perioada urmatoare. (unele deja anuntate, altele banuite, Office for Touch spre exemplu)
  • Orientarea catre „devices and services” nu inseamna catusi de putin o indepartare de software.
  • Oamenii utilizeaza multiple dispozitive si prin urmare ar trebui sa aiba experiente similare indiferent de tipul display-ului. Prin urmare, tot mai multe servicii Microsoft vor fi disponibile utilizatorilor de iPad si Android, inclusiv Office for Ipad. (O afirmatie tot mai frecventa in discursul public al Microsoft)
  • Windows Azure si-a dublat capacitatea de computing si storage in ultimul ani, iar ½ din companiile Fortune 500 folosesc servicii Azure.
  • Concurenta in cloud se accentueaza, inclusiv pe segmentul B2B, atat din partea unor furnizori cu experienta in aplicatii (IBM si Oracle) cat si din partea celor care vin din online (Google si Amazon).
  • Microsoft face investitii constante pentru a aduce in Azure aplicatii si platforme non-Microsoft: 5 distributii de Linux, Hadoop, Java, PHP, Oracle etc. (Microsoft a fost denumit in 2013 top contributors pentru Linux Open Community)
  • Windows 8 incepe sa beneficieze de aparitia a tot mai multe device-uri cu touch, iar utilizatorii acestor dispozitive au o rata de 4x mai mare de descarcare a aplicatiilor din Store, decat cei cu un dispozitiv fara touch.
  • Compatibilitatea cu USB-ul ramane un diferentiator pentru tabletele/telefoanele Windows
  • Numarul aplicatiilor din magazinele online devine irelevant (sunt oricum prea multe) iar la capitolul celor mai folosite, diferentele intre Apple si Microsoft sunt minime.
  • La nivel de apps, conteaza mai putin costul de dezvotare cat costul de achizitie al clientilor. In US, doar 4.5% din utilizatorii care descarca gratuit o aplicatie devin si platitoti ai unor servicii asociate acelei aplicatii. S-a dus perioada de pionierat cand doar publicarea unei aplicatii in Store era suficienta pentru atragerea de clienti, acum este nevoie de promovare, costuri asociate etc, iar presiunea pe monetizare este in crestere. Orice apps trebuie dezvoltat pe principiul „mobile first, cloud first”.
  • In timp, tablele Microsoft (Surface-urile) isi vor face aparitia tot mai evident si pe pietele secundare. Productia si distributia sunt linii de business complexe, insa Microsoft recupereaza. Complementar, vor fi lansate si dispozitive entry level, probabil ceva mai mici si mai ieftine. (Surface este un produs OK, pacat ca nu este disponibil si in Ro)
LE - mi-am dat seama ca nu am o cocluzie :). Din discutie, a reiesit ca Microsoft joaca pe o pozitie mediana, intre Apple care face bani in principal din vanzarea device-urilor si Google care monetizeaza cu precadere prin serviciile de search si publicitate.